Domingo

ZIVOT V HUDBE!!!!

Hodiny

Statistika

online pocitadlo

online:

RSS

RSS

odkazy

reklamy

Katalog Bezva Portál Katalog zaměřený na Internetový obchod a Nákup online - Bezva Portál JakNaWeb.com - vše o HTML,CSS,PHP,MySQL,XML, výroba a tvorba www a web grafika PageRank PageRank Top weby.cz Toplink - katalog odkazů Český toplist nejlepších stránek www.iBANNER.cz - výmněnný systém bannerů <a target=portál online her a free her

webmaster tools, Hry, UNITED/PHP Nuke a jiné zajímavosti
CZIN.eu ZONA.CZ Výměna odkazů a katalog stránek výměna ikonek a bannerů zdarma Srandy-kopec. Sranda na NETU, vtipy, sms, hry, mp3, ankety, referáty, melodie na mobil, obrázky, videa, tvorba bannerů... TOPlist Only the best! Rockmag.cz - rockový portál Web-recenze - kvalitní reklama zdarma Bezplatná inzerce - katalog stránek Bezplatná inzerce - katalog stránek

Katalog stránek - bezplatná inzerceBezplatná inzerce  

Soutěž Domécí mazlíček roku 2007 

Boráček a vše pro Váš mobil. www.loveme.cz Toplink - katalog odkazů Odkazy-Linky Získejte více návštěvníků a hodnocení svého webu!!! Služby pro Váš web a nejen to! 180 návštěvníků za hodinu pro váš web zdarma :)) Vtipy, vtipné obrázky a videa - SMÍŠEK.cz Zasmějte se nad vtipy a citáty, zahrajte si nejlepší hry, pošlete k narozeninám vtipné obrázky nebo pohlednice z lásky. iPRAMEN.cz - Katalog odkazů, Vyhledávač na internetu, Firmy, Recenze webů

Free cursors for MySpace at www.totallyfreecursors.com!
Vstupte</ Martin Havlicek www.luky114.webgarden.cz Katalog ikon a webů Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders Toplist: Black Riders CZIN.eu CZIN.eu CZIN.eu CZIN.eu CZIN.eu CZIN.eu CZIN.eu Toplist: Black Riders

Životopisy kapel

Deep Purple

Bylo to v dubnu 1968, kdy pětice Ritchie Blackmore (kytara), Jon Lord (klávesy), lan Paice
(bicí), Rod Evans (zpěv) a Nick Simper (baskytara) poprvé koncertovala v Dánsku. Původní název Roundabout vystřídalo pojmenování Deep Purple podle oblíbené písně Blackmoreovy babičky. Tato sestava nahrála během necelých dvou let tři poněkud zvláštně laděná alba ("Shades Of Deep Purple", "The Book Of Taliesyn" a "Deep Purple"), která sice měla jakýs takýs ohlas v Americe, doma v Británii ale nezaujala. "Deep Purple In Rock".
"Hráli jsme na nástTi praví Deep Purple se totiž zrodili až v červnu 1969. Zbytku kapely neseděl zpěvák Evans ani baskytarista Simper, jejichž místa zaujali lan Gillan a Roger Glover z kapely Episode Six. Po experimentech se symfoniky zaznTi praví Deep Purple se totiž zrodili až v červnu 1969. Zbytku kapely neseděl zpěvák Evans ani baskytarista Simper, jejichž místa zaujali lan Gillan a Roger Glover z kapely Episode Six. Po experimentech se symfoniky zaznamenaných na desce "Concerto For Group And Orchestra" přišla doslova exploze - přelomové album "Deep Purple In Rock".
"Hráli jsme na nástroje tak tvrdě, jak to jen bylo možné," vzpomínal později baskytarista Glover. Deska, považovaná za jeden ze základních kamenů hard rocku, přinesla skupině obrovský úspěch a nabídky na další a další koncertování.
Následovaly výborné desky "Fireball" a "Machine Head" (na ní se poprvé objevila píseň Smoke On The Water, jež je dnes v pozici hardrockové hymny) a živé album "Made In Japan", demonstrující hlavní přednost skupiny, hraní na koncertech. Na druhou stranu obrovské množství live akcí po celém světě unavovaly kapelu nejen jako celek, ale nepomáhaly ani vnitřnímu souladu. Na začátk
amenaných na desce "Concerto For Group And Orchestra" přišla doslova exploze - přelomové albumroje tak tvrdě, jak to jen bylo možné," vzpomínal později baskytarista Glover. Deska, považovaná za jeden ze základních kamenů
hard rocku, přinesla skupině obrovský úspěch a nabídky na další a další koncertování.
Následovaly výborné desky "Fireball" a "Machine Head" (na ní se poprvé objevila píseň Smoke On The Water, jež je dnes v pozici hardrockové hymny) a živé album "Made In Japan", demonstrující hlavní přednost skupiny, hraní na koncertech. Na druhou stranu obrovské množství live akcí po celém světě unavovaly kapelu nejen jako celek, ale nepomáhaly ani vnitřnímu souladu. Na začátku roku 1973 se objevilo album "Who Do We Think We Are", vznikající již v atmosféře vzájemného odcizení
Po koncertu v Ósace 29. června 1973 opustil kapelu zpěvák Gillan, krátce nato Blackmore naznačil, že sbalit by si měl i Glover. Nad další existencí Deep Purple visel otazník, nakonec však padlo rozhodnutí pokračovat. Uvolněné pozice zaujali dosud naprosto neznámý 22letý zpěvák David Coverdale, který se živil jako prodavač, a zpívající baskytarista Glenn Hughes.
Nová sestava začala pracovat na nové desce "Bum", která vyšla v lednu 1974. Zněla velice dobře, takže vše vypadalo slibně. Ale kapela pomalu spěla k zániku. Blackmore ztrácel o práci pro DP zájem, což se projevilo na dalším albu "Stormbringer", zejména díky vlivu Hughese daleko víc funkovém a soulovém než rockovém. Že to ale Párplové dokázali i v této sestavě na koncertech pořádně rozbalit, dodnes svědčí koncertní záznamy (např. "Made In Europe"). Každopádně kytarista Ritchie Blackmore už měl v hlavě jiné plány a v dubnu 1975 za sebou zavřel dveře.
Konec? Ještě ne. Hughes a zejména Coverdale, pro něhož se stali Deep Purple výtahem ke slávě (a samozřejmě k bohatství chtěli pokračovat. Kapela angažovala šikovného amerického kytaristu Tommy Bolina, který však byl úplně jiným typem vládce šesti strun než Blackmore. To ostatně potvrzuje studiový výsledek této sestavy - funkyrockové album "Come Taste The Band".
Na koncertech narůstaly problémy. Tommyho Bolina ničila závislost na heroinu a některá živá vystoupení se díky tomu měnila v zoufalství. Hughes byl pro změnu v těžkém zajetí kokainu. Krach přišel na jaře 1976 při turné po rodných britských ostrovech. Že to byl špatný rok, se potvrdilo v prosinci, kdy v Miami nepřežil autonehodu zdrogovaný Bolin...
Deep Purple přestali existovat, členové skupiny se vesměs vydali vlastní cestou. Ritchie Blackmore zformoval kapelu Rainbow, v níž se později sešel s Rogerem Gloverem. lan Gillan se nejprve vrhl na jazzrockové experimenty, později se vrátil k tvrděrockové hudbě a mihl se i ve skupi­ně Black Sabbath. David Coverdale dal dohromady Whitesnake, kam během let zlákal Jona Lorda i lana Paice. V roce 1980 se dokonce první zpěvák kapely Rod Evans pokusil hrát se skupinou, jíž neváhal dát název Deep Purple! Jenže tento ilegální pokus právníci Blackmorea a spol. brzy zarazili. Nicméně hardrockoví fandové nepřestávali toužit po tom, že se "praví" Deep Purple ještě dají dohromady.Nečekaný comeback se uskutečnil v roce 1984. A skupina se opravdu sešla ve své nejslavnější sestavě z let 1969-73! Po fázi vzájemného znovupoznávání a jamování ve studiu se pětice o věkovém průměru zhruba 40 let dala do nahrávání a světlo světa spatřil opus "Perfect Strangers". Šlo o výborné album, které připomnělo nejlepší momenty z počátku 70. let, navíc bylo muzikantsky vyzrálejší. Následující celosvětové turné úspěšný návrat potvrdilo, kapelu vítaly vyprodané arény. Nové písně dokonale zapadaly do programu, i když největší hlad fanoušků byl pochopitelně po legendách typu Black Night či Smoke On The WaterJenže personální vztahy nelze vyřešit mávnutím kouzelného proutku a rozepře mezi zpěvákem Gillanem a kytaristou Blackmorem znovu vyplavaly ven. Po vydání alba "The House Of Blue Light" na začátku roku 1987 podnikli Deep Purple další celosvětové turné, na němž již panovalo docela zřetelné napětí. A tak místo toho, aby se fandové dočkali další desky, novinkou byla zpráva o vyhazovu Gillana. Postaral se o to šéf Blackmore, který dokázal přesvědčit i management kapely.
Kytarový mág zařídil také náhradu k mikrofonu - svého někdejšího kolegu z Rainbow Joe Lynn Turnera. Skupina natočila v roce 1990 titul "Slaves And Masters", který věrné Párplology zklamal, dnes se o nahrávce mluví jako o Rainbow s dvojicí Lord-Paice. V sestavě s Turnerem se Deep Purple poprvé představili u nás, 4. února 1991 v Ostravě, kdy nadšení z toho, že vidíme legendu na vlastní oči, potlačilo rozpaky ze zpěvákova výkonu.
Bylo jasné, že tudy cesta nevede. V roce 1993, kdy kapela slavila 25 let od svého založení, přesvědčil Roger Glover Blackmora, aby se u této příležitosti vrátil Gillan. Ritchie se skřípěním zubů nakonec souhlasil, vzniklo album "The Battle Rages On...", ale napětí trvalo. Rozhodující krok nakonec udělal Ritchie Blackmore sám. V listopadu (pár dní poté, co se nejslavnější sestava poprvé představila v Praze) roztrhal svá víza pro turné po Japonsku a zatáhl oponuZbytek kapely narychlo angažoval kytarového virtuosa Joe Satriániho, s nímž Deep Purple dokončili sjednané turné. Satriani sice se skupinou kvůli smluvním závazkům ke své firmě nepokračoval, ale pomohl čtveřici otevřít oči. Vždyť ono to jde i bez Blackmora! "Už nejsme otroci," naznačoval tehdy lan Gillan.
Čtyři plus mínus padesátileté legendy nabídly práci novému kytaristovi - a ukázalo se, že výběr nemohl být lepší. Zhruba o deset let mladší Američan Steve Morse (nar. 1954) pomohl kapele najít sebe sama, probudil ve zdánlivě unavených dinosaurech novou chuť do hraní a komponování a sám se stal hnacím motorem kapely. To se ukázalo na dalších studiových albech "Purpendicular" a "Abandon", patřících v diskografii skupiny k tomu absolutně nejlepšímu. Vynikající koncerty, které Deep Purple odehráli u nás (Ostrava 1996, Praha 1998, Zlín 1999 a znovu Praha se symfonickým orchestrem), dokázaly, že kapela skutečně chytila nový dech.
V roce 2002 sice odešel z Deep Purple nejstarší člen, 611etý Jon Lord, poprvé to však nebyla změna vynucená špatnými vztahy. Místo za klávesami od něj převzal Don Airey, muzikant ze stejné hardrockové školy. Kapela v roce 2003 nahrála album "Bananas", z něhož přímo čiší pohoda, která byla hlavním pocitem výborného listopadového koncertu v Praze.
Deep Purple už dávno nemusejí nikomu nic dokazovat, hrají pro radost svou i svých fanoušků. A tak by to asi mělo být, ne?
Žádné komentáře
 
postupuj dal